Рубрика:

Проучване на холандски учени, публикувано в списание Невропсихология, доказва благотворното влияние на ценния тирозин върху човешкия мозък.
Учените изследвали времето, за което група доброволци реагирали по предварително указан начин на различни съобщения, появяващи се за кратко на екран. След първия тест, участниците в експеримента изпили по чаша портокалов сок, обогатен с тирозин, и повторили упражнението. Вторите резултати били изненадващи – рефлексите на доброволците и скоростта им на реакция се оказали двойно по-добри.
В анализа на данните от проведения експеримент, учените излагат хипотезата, че богатият на тирозин хранителен режим би бил идеален за водачите на МПС, както и за всички, чието ежедневие изисква бърза адекватна реакция.
A колкото до въпросната съставка – насищането на организма ни с нея съвсем не е сложно. Аминокиселината е част от високопротеиновите хранителни продукти като яйцата, соята, пилешкото и пуешкото месо, рибата, бадемовите и фъстъчените ядки, тиквените семки, сусамовото семе, бананите, млякото и всички млечни продукти. Самото наименование, дадено й от откривателя й - немският химик Юстус фон Либих - през далечната 1846 г., произлиза от гръцката дума за сирене /tyri /.
Но, тирозинът притежава и друго важно качество – освен благотворното му влияние върху рефлексите ни, с негова помощ успешно преодоляваме депресивните състояния. Аминокиселината служи като прекурсор на допамин – невротрансмитер, участващ в мотивацията и определящ основното ни емоционално поведение. Доказано е, че недостигът на тирозин в организма води до често изпадане в апатично състояние.