Рубрика:

Без да губим време - направо към важната информация!
От собствен улов или закупени от пазара, мизите трябва да са с гладка, лъскава и плътно затворена черупка. Пукнати или леко разтворени миди следва незабавно да се отстранят от по-нататъшна употреба. При варенето им във вода или на пара, всички неразтворили се миди също трябва да бъдат изхвърлени.
Мидите могат да се съхраняват до 2 дни, увити във влажна кърпа /никога поставени в найлонов плик!/ в долната част на хладилника, при това, ако се предвижда да бъдат сготвени, а не консумирани в сурово състояние.
За сваряването на мидите е препоръчително използването на тенджера с похлупак с вместимост равна на удвоения обем на мидите. По този начин се улеснява многократното разбъркване, улесняващо разтварянето им. По правило, варенето продължава 5 минути след кипване, без да се добавя сол.
Мидите представляват чудесна диетична храна - в 100 г от тях калориите са едва 120. В същото време, като доказан морски дар от природата, те съдържат значително количество протеини, лишени от мазнини, ценните омега-3 мастни киселини, множество минерали, сред които особено важните цинк, мед, селен, магнезий и фосфор, както и витамини, предимно от групата В. Любопитен факт е, че в мидите има цели 4 пъти повече желязо, отколкото в говеждия черен дроб!
След всичко това, без всякакво колебание се насочваме към някои класически рецепти за приготвянето на ястия с миди, тъй като, макар и много полезни, мнозина се въздържаме от консумацията им в сурово състояние!