Ден на студения чай

10 Юни
Освежаващият полезен студен чай

За първи път популярната в цял свят напитка се появява през ХIХ век, в южните части на Америка, където по това време е пристигнал черният чай от Индия. Постепенно, хората, живеещи в земите, в които горещото и влажно време властва от май до октомври, започват да гледат на традиционния горещ чай като средство за лечение на настинки и отдават предпочитанията си на студения, често сервиран с резени лимон и щедра порция лед, като освежаваща и утоляваща жаждата напитка.
С доказаните си качества, студеният чай бързо се разпространява из останалата част на Америка, за да достигне световната си слава в наши дни. Впрочем, аналогична е и историята на студеното кафе, по-известно като лятно фрапе.
За родина на студения чай, реализиран в подходяща опаковка, се смята, обаче, Швейцария. За пръв път, завърналият се от Америка Макс Шпренгер осъществява идеята за производство на бутилиран студен чай, поразен от способността му да утолява жаждата и твърдо убеден в безспорния успех на начинанието си.
Днес се произвежда и предлага студен чай с множество разнообразни вкусове: черен, зелен, смесен, с плодов аромат, както на основата на натурален сок, така и от различни изкуствени прахообразни смеси и концентрати. Чудесен освежаващ ефект има специално произвежданият вид от листата на Суданската роза, позната повече като Хибискус. Много от нас предпочитат хубавия студен чай, при това без захар, пред широко предлаганите газирани напитки, освен като диетична и като изключително полезна алтернатива, заради съдържанието на ценни антиоксиданти.
Студен чай бихме могли да си приготвим и в домашни условия, подбирайки добра натурална смес, която да сварим или запарим по подобие на горещия. А, ако добавим малко лимон и няколко листенца прясна мента към охладената ароматна напитка, със сигурност ще повишим и без това напиращото лятно настроение! 

Рейтинг: 

Average: 4 (4 votes)

Още по темата: 

Студеният чай отблизо

Чаша домашно приготвен студен чай

Идеалната освежаваща напитка в лятната жега – полезна, нискокалорична и пълна с антиоксиданти! Но дали всичко това е вярно?